
Kako bi nova pravila ogrožala dostojno življenje invalidske upokojenke
Teta je samska invalidska upokojenka, ki živi v svoji majhni hišici. Zaradi nizke pokojnine težko preživi mesec, saj ji ta ne zadostuje niti za osnovne življenjske stroške, kaj šele za kritje vseh obveznosti, povezanih z njenim domom.
Poleg tega potrebuje tudi draga zdravila in različne medicinske pripomočke, kar dodatno obremenjuje njen že tako omejen proračun.
Od očeta je podedovala stanovanje, ki se nahaja le 20 metrov od njene hiše. Da bi si zagotovila vsaj minimalne prihodke za dostojno življenje, to stanovanje oddaja v kratkoročni najem. Tako si lahko pokrije stroške bivanja, zdravljenja in drugih potreb, ki jih sicer ne bi mogla financirati. Ker je zaradi svoje bolezni omejena pri fizičnih opravilih, za čiščenje in vzdrževanje stanovanja najema drugo osebo, kar ji omogoča, da kljub svojemu zdravstvenemu stanju ohranja določeno stopnjo finančne neodvisnosti.
Vendar pa novi predlog zakonodaje predvideva omejitve pri oddajanju nepremičnin v kratkoročni najem. Po tej novi ureditvi teta ne bi več mogla nadaljevati z dejavnostjo sobodajalstva, saj enota, ki jo oddaja, ni locirana na naslovu, kjer ima stalno prebivališče. Postavlja se vprašanje, ali je takšna omejitev smiselna in ali sploh obstaja možnost, da bi pod določenimi pogoji še naprej lahko oddajala svojo nepremičnino.
Poleg tega že zdaj plačuje visoke davke, njena hiša pa se nahaja v središču mesta, kar bi ji v idealnih okoliščinah omogočalo, da prosto upravlja s svojo lastnino ter si sama zagotavlja sredstva za življenje. Omejevanje te možnosti bi lahko močno vplivalo na njeno finančno stanje in kakovost življenja.
Ob tem je treba poudariti še dodatne težave, s katerimi se srečujejo lastniki nepremičnin, ki jih oddajajo. Najemna enota v njenem lastništvu nima skladišča, shrambe ali dodatnega prostora ob hiši, kar pomeni, da ni primerna za stalno bivanje. Kljub temu se v praksi pogosto pojavljajo težave s pravicami najemodajalcev. Če bi želela enoto oddati v dolgoročni najem, bi se lahko soočila s težavo, da najemnika ne bi mogla izseliti, tudi če ne bi plačeval stroškov ali bi drugače kršil dogovorjene pogoje. Sodna praksa v takšnih primerih pogosto pomeni dolgotrajne in drage pravne postopke, ki lahko trajajo več let, medtem ko mora lastnik še naprej kriti vse stroške.
Zato je vprašanje, ali bi morala država lastnikom, kot je teta, omogočiti večjo fleksibilnost pri oddajanju svojih nepremičnin in jim s tem omogočiti dostojno življenje. Pravično bi bilo, da bi osebam, ki se znajdejo v finančnih težavah, a imajo nepremičnine, omogočili, da jih prosto uporabljajo v skladu s svojimi potrebami, brez nepotrebnih omejitev, ki jih postavljajo novi predpisi
#2 KONFERENCA
ZDRUŽENJA SOBODAJALCEV
19.03.2024
DAC7 – POGOVOR O IZMENJAVI PODATKOV SPELTNIH PLATFORM
PREDSTAVITEV – INTERAKTIVNI POGLED NA TURISTIČNI PREGLED
INŠPEKCIJA – NAJPOGOSTEJŠI PREKRŠKI S STRANI SOBODAJALCEV
BAROMETER – PREDSTAVITEV AKTUALNEGA SOBODAJALSKEGA BAROMETRA
SE VIDIMO V ZOOMU!
ČLANSTVO V ZDRUŽENJE SOBODAJALCEV
Postanite del največje slovenske sobodajalske skupnosti, kjer vam stojimo ob strani tako pri premoščanju čeri poslovanja kot pri deljenju najboljših praks pri opravljanju vašega posla.
Sorodni članki
Sorodni članki
Posvet o aktualni situaciji v zvezi z Zakonom o gostinstvu
Med tem ko je predlog novele Zakona o gostinstvu šel v obravnavo na delovna telesa in je situacija več kot res, je med tistimi, ki se jih ta zakon še najbolj tiče, še vedno mnenje, da se ne bo nič spremenilo, kar pa je daleč od resnice.Kako daleč je ZGos, kje smo in...
ZGos: Podpora občin kot hiša iz kart?
Predlog novele zakona o gostinstvu, ki naj bi po zagotovilih predlagateljev podpiral interese lokalnih skupnosti, se vse bolj kaže kot neživljenjski in škodljiv ukrep, ki mu nasprotuje večina slovenskih občin. Farsa namesto implementacije evropskih smernic Prvotni...
Ko sanje trčijo ob zid birokracije: negotova prihodnost mojega domačega turizma
Ko sem podedovala staro hišo v zaledju obale, sem v njej videla nekaj več kot le propadajočo stavbo. Videla sem priložnost, da ji povrnem življenje, da jo obnovim in naredim prijeten kotiček, kjer bi lahko gostje uživali v miru, naravi in toplini domačnosti. Odločila...
Aktivnosti
Izobraževanja
ZGos-1
Novice
Nasveti
Pridružite se nam!
Postanite član Združenja sobodajalcev
Kontakt
Kontaktirajte nas
Članarina
Pomoč
O združenju
Brkinska ulica 20, 6310 Izola
+386 41 298 271