
Ko se država odloči, da ti ne bo več pustila opravljati dela
Živim v naši družinski hiši. S turizmom se ukvarjam že 16 let kot samostojna podjetnica opravljam turistične storitve in oddajam apartmajske enote.
Obe področji sta vezani na sezono, zato moram biti kar se da angažirana, aktivirana, zagnana, pridna, življenje prilagajam turizmu, saj tu ni 8 urnega delavnika, ampak povečini 12-16 urni. Dosegljiva sem vse dni, dopusta ni, vikendi, prazniki so delavni, delam tudi ko sem bolna ali ko boleham. Samo z opravljanjem turističnih storitev (gostinstva in vodenja) ne preživim. S kombinacijo se da. Zagotovo ne predstavljam breme državi. Plačujem davke, turistično takso, prispevke…
Situacija, ki jo kličejo v letu 2026 z novo zakonodajo pomeni zame ugasnitev dejavnosti. V naši družinski hiši živimo: brat z družino, jaz z družino z majhnim otrokom. Že 18 let oddajamo v stalni najem 2 mini studia dvema ločenima podnajemnikoma. V hiši so še 4 manjši apartmaji za kratkoročni najem. Naša hiša je večstanovanjska. A ni blok. Niti hotel.
Po novi noveli zakona, nosilec s.p.ja ne bo mogel več opravljati dejavnosti v večstanovanjski hiši. Jaz sem s.p. Ne morem biti poleg s.p.-ja tudi sobodajalec. Tudi, če bi bila sobodajalka, oddajanje 60 (-90 dni) ne prinese dovolj dohodka za pokritje vseh stroškov, ki jih imaš z dejavnostjo (komunala, ekstra komunalni dodatek na opravljanje dejavnosti oddajanja sob, elektrika, kurjava, rtv itd., občinska obdavčitev je visoka).
V apartmajske enote smo vložili veliko denarja in energije (oprema, vsi dodatki v kuhinji, vsa posoda, kuhinjski inventar, sesalec, postelje, jogiji, posteljnina, brisače itd.)
Apartmajske enote nikoli ne bodo namenjene dolgoročnemu oddajanju ker niso primerne zanj. So premajhne, v mansardi ni dovolj omar ali polic za osebo, ki bi stalno bivala v enoti, nikjer ni prostora, da bi namestil pralni ali pomivalni stroj (sploh ni nikjer nobene opcije, tudi če smo zelo kreativni). Enote pa se primerne za kratkoročni najem, saj ljudje prihajajo za 1, 2, 3 dni nočitve. V hiši ni na voljo nobene kleti, shrambe, prostora za shranjevanje koles, kovčkov, vozičkov, nahrbtnikov. Edini prostor, ki ga imamo, je na voljo obstoječima podnajemnika (pa še zanj ni veliko).
Pred hišo ni dovolj mest za parkiranje (danes ima potrebo po parkirnem mestu vsako stanovanje, minimalno 2 avta). Če imamo za enega, definitivno nimamo za 2. Parkiranje v mestu ni opcija, saj so parkirna mesta označena z maksimalno 2h parkiranja ali parkiranje le čez dan ali privatno parkiranje 6 eur/h. Tudi če bi najemnik našel zelo, zelo oddaljeno kakšno parkirno mesto, je vprašaj kako bi ga iskal in imel na voljo, ko se začne turistična sezona. V našem kraju namreč primanjkuje parkirnih mest. Turisti nimajo kje parkirat. Domačini nimamo kje parkirat. Hoteli ne ponujajo dovolj parkirnih mest (ni več avtobusnega turizma kot nekoč, ko parkirna mesta niso bila potrebna).
Čez noč mi zakon vzame pravico opravljati svojo dejavnost in poslovni subjekt lahko samo zaprem in postanem breme države.
Oddajanje v smislu 8 mesecev stalni podnajemnik, 3 mesece kratkoročna oddaja, ravno tako ni primerna. To se je izkazalo že v po Covidnem času. Vsakdo, ki pride bivat in seli otroke v druge šole rabi dolgoročno bivanje in ne prehodno. Torej dodatnega dolgoročnega bivanja v naši hiši ne bo. Nikoli. Je kmečka hiša!
Drugi problem: sedanji lastnik hiše je oče. Zaradi novega nepremičninskega zakona bo prisiljen razdeliti hišo in jo predati dvema otrokoma prej kot bi si želel, saj ne želi, da je njegova 2 nepremičnina kjer živita otroka dodatno obdavčena. Torej bosta lastnika hiše 2 osebi, ne več ena. To zadevo rešujemo še 6 let, etažiramo in nič ne kaže, da bi se uredilo kmalu. Pojedlo nam je že veliko živcev in denarja. Kako bo z možnostjo kratkoročnega oddajanja v tem primeru?
Čez noč mi zakon vzame pravico opravljati svojo dejavnost in poslovni subjekt lahko samo zaprem in postanem breme države.
Vloženega je bilo ogromno denarja za ureditev in opremo apartmaja. In sedaj mi zakon krade delo ter ves denar, ki je bil vložen je izgubljen. Komaj smo se prebili čez Covid čase, začeli pokrivati izgubo, sedaj pa bum. Z dejavnostjo, ki jo opravljam, poleg oddaje apartmajev ne preživim. Sprašujem se ali naša država res želi, da uvažamo Filipince, Nepalce, Šrilančane in ostale, da opravljajo delo v gostinstvu, hotelirstvu, prevozništvu in ostalem? Si res želimo, da se gostinski obrati spreminjajo v »self service«, ker ni delavcev? To, da te nekdo pozdravi v slovenskem jeziku, je že luksuz. Se sprašujete zakaj ni dovolj vodnikov na voljo? Ti morajo biti vseskozi na voljo, za klic in naročilo, vmes pa morajo preživeti in apartmajska dejavnost je nudila ravno to. Si želimo, da kvaliteta storitve pada, ker nekdo opravlja delo občasno, prihaja iz druge dežele, kjer so standardi drugačni, mi vsi, ki smo s.p.ji namreč opravljamo delo z visoko profesionalnim pristopom in delujemo dolgoročno.
To, da onemogočate opravljanje dejavnosti s.p.ju v lastni hiši, je KRIMINAL. Kje drugje se omejuje opravljanje dejavnosti, oziroma ne omejuje, onemogoča?! Nikjer! Ker pod temi pogoji pravzaprav ni mogoče opravljati dejavnosti.
Zakaj kaznujete delovno aktivno prebivalstvo?
Moj oče je upokojenec, ki si želi mir. Ne želi si biti sobodajalec zato, ker njegova hči ne more več opravljati svoje dejavnosti preko s.p.ja. Jaz sem mlad človek, ki si želi delati in se boriti, tudi plačevati davke, a živeti dostojno življenje.
Mi prinašamo denar v davčno blagajno. Kmalu bo najlažje nič delati ali malo, ker gre tako človek lažje skozi življenje v naši državi. Mladi pa razmišljamo o selitvi v tujino. Ta zakon ne zadeva le upokojence-sobodajalce, vendar tudi aktivni del prebivalstva. Status sobodajalstva za nas namreč ni primeren. Mi si plačujemo prispevke, delujemo celo leto in tudi solidarno prispevamo svoj delež v skupnost in državno blagajno.
#2 KONFERENCA
ZDRUŽENJA SOBODAJALCEV
19.03.2024
DAC7 – POGOVOR O IZMENJAVI PODATKOV SPELTNIH PLATFORM
PREDSTAVITEV – INTERAKTIVNI POGLED NA TURISTIČNI PREGLED
INŠPEKCIJA – NAJPOGOSTEJŠI PREKRŠKI S STRANI SOBODAJALCEV
BAROMETER – PREDSTAVITEV AKTUALNEGA SOBODAJALSKEGA BAROMETRA
SE VIDIMO V ZOOMU!
ČLANSTVO V ZDRUŽENJE SOBODAJALCEV
Postanite del največje slovenske sobodajalske skupnosti, kjer vam stojimo ob strani tako pri premoščanju čeri poslovanja kot pri deljenju najboljših praks pri opravljanju vašega posla.
SOBODAJALSKI BAROMETER
Sorodni članki
Sorodni članki
Posvet o aktualni situaciji v zvezi z Zakonom o gostinstvu
Med tem ko je predlog novele Zakona o gostinstvu šel v obravnavo na delovna telesa in je situacija več kot res, je med tistimi, ki se jih ta zakon še najbolj tiče, še vedno mnenje, da se ne bo nič spremenilo, kar pa je daleč od resnice.Kako daleč je ZGos, kje smo in...
ZGos: Podpora občin kot hiša iz kart?
Predlog novele zakona o gostinstvu, ki naj bi po zagotovilih predlagateljev podpiral interese lokalnih skupnosti, se vse bolj kaže kot neživljenjski in škodljiv ukrep, ki mu nasprotuje večina slovenskih občin. Farsa namesto implementacije evropskih smernic Prvotni...
Ko sanje trčijo ob zid birokracije: negotova prihodnost mojega domačega turizma
Ko sem podedovala staro hišo v zaledju obale, sem v njej videla nekaj več kot le propadajočo stavbo. Videla sem priložnost, da ji povrnem življenje, da jo obnovim in naredim prijeten kotiček, kjer bi lahko gostje uživali v miru, naravi in toplini domačnosti. Odločila...
Aktivnosti
Izobraževanja
ZGos-1
Novice
Nasveti
Pridružite se nam!
Postanite član Združenja sobodajalcev
Kontakt
Kontaktirajte nas
Članarina
Pomoč
O združenju
Brkinska ulica 20, 6310 Izola
+386 41 298 271