Dec 10, 2024 | Obvestila, ZGos

Pogrom nad sobodajalstvom v Barceloni v nasprotju z zakonodajo EU

Barcelona se je z drastično prepovedjo sobodajalstva znašla v navzkrižju Z Evropsko komisijo

Katalonska vlada se je pod krinko reševanja pomanjkanja stanovanj in naraščajočih najemnin odločila v naslednjih petih letih ukiniti 10.000 licenc za sobodajalstvo, a pri tem Evropska komisija ugotavlja, da s tem krši pravila EU o prostem pretoku storitev, ki je eden od temeljev skupnega trga.

Pritožbo pri Evropski komisiji je vložilo Evropsko združenje za počitniške domove (EHHA), v kateri trdi, da ta dejanska prepoved sobodajalstva, ki jo je Katalonija uvedla junija letos, krši direktivo o storitvah. EHHA trdi, da so “neupravičene, nesorazmerne in neprimerne” omejitve v nasprotju z direktivo EU o storitvah. 

Generalna sekretarka EHHA, Viktorija Molnar, ob tem izpostavlja tudi rokohitrski sprejem katalonskega odloka, ki ni vključeval obdobja javne razprave. »Odlok temelji na neutemeljenih predpostavkah in ne izkazuje vzročne povezave med sobodajalstvom in stanovanjsko problematiko. V strukturah Evropske komisije so zato španskim oblastem že izrazili zaskrbljenost nad spornim odlokom.« 

Tudi po poročanju Euronews Travel je Evropska komisije španskim oblastem že februarja z dopisom izrazila zaskrbljenost nad spornim odlokom. “Službe Komisije menijo, da omejitve, določene v [katalonskem] odloku 3/2023, niso primerne za dosego cilja boja proti pomanjkanju stanovanj in so nesorazmerne s tem ciljem, dodatno pa zbujajo tudi upravičen sum, da so v nasprotju z Direktivo 2006/123/ES o storitvah,” piše v dokumentu. 

Katalonske oblasti so namreč že pred desetimi leti zamrznile izdajanje novih licenc za ponujanje turističnih namestitev, vendar ker to ni omililo stanovanjske krize, so se zdaj odločile za še radikalnejši ukrep.

V Evropski komisiji ob tem ugotavljajo, da katalonske oblasti niso predložile dokazov, da je sobodajalstvo odgovorno za napetosti na trgu stanovanj, pri tem pa opozarjajo, da je v Kataloniji trikrat toliko praznih stanovanj kot turističnih najemov.

 Seveda ta vlada ni glavni krivec za stanovanjsko krizo, ki jo je v večji meri podedovala, pa vendar z iskanjem grešnih kozlov in izogibanjem sistemskim rešitvam rešitev krize odlaša in jo medtem povečuje.

Primer Barcelone utegne biti pomemben precedens tudi za Slovenijo, kjer se sobodajalci srečujejo s podobno politično demagogijo. Ta vlada je ob nastopu prav reševanje stanovanjske krize razglasila za eno prioritet svojega delovanja, pri tem v prazno obljubljala izgradnjo 30.000 stanovanj do konca mandata, ob tem pa se niti ni sposobna soočiti s problematiko vzrokov za uradno 160.000 praznih stanovanj v državi. Zdaj se stanovanjske politike loteva z pripravo novele Zakona o gostinstvu, kjer pod krinko regulacije poskuša onemogočiti dejavnost sobodajalstva, s tem da gospodarskim družbam in samostojnim podjetnikom povsem onemogoča dejavnost v večstanovanjskih stavbah starih mestnih jeder turističnih krajev, ostalim pa predpisuje nerazumne in nevzdržne časovne omejitve dejavnosti.

»V Združenju sobodajalcev upamo, da bo katalonski primer tudi predstavnikom naših državnih in nekaterih lokalnih oblasti ponudil priložnost za ponovni razmislek o lastnih politikantskih zablodah. Še pred mesecem dni je predstavnik OECD državnim sekretarjem vlade, Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport ter Ministrstva za solidarno prihodnost jasno povedal, da omejevanje sobodajalstva ne prinaša rešitve stanovanjske problematike, da so nujne spremembe Stanovanjskega zakonika, ki bi prinesle več zaščite najemodajalcem, aktivacija 160.000 praznih stanovanj … mi pa še vedno poslušamo o nujnosti zakonske prohibicije sobodajalstva in izjave kariernih politikov, ki brez kakršnihkoli utemeljitev pravijo, kako zelo so prepričani v krivdo sobodajalcev za stanovanjsko krizo.

Seveda ta vlada ni glavni krivec za stanovanjsko krizo, ki jo je v večji meri podedovala, pa vendar z iskanjem grešnih kozlov in izogibanjem sistemskim rešitvam rešitev krize odlaša in jo medtem povečuje.

Samo poglejmo, kaj bi prinesel izgon sobodajalstva iz starih jeder naših obalnih mest, ki ga želijo doseči z novelo Zakon o gostinstvu. Tamkajšnja ponudba manjših, turizmu prilagojenih apartmajskih enot se ob opuščanju sobodajalstva ne bo preselila na stanovanjski trg, temveč bo domala v celoti prodana za vikendice, kakršnih je v piranski občini že za 40% vseh stanovanjskih nepremičnin. Cilj takšnih ukrepov pač očitno ni reševanje stanovanjske problematike, temveč vse bolj kaže, da se pod to krinko želi bolj ustvarjati trg za hotelirje.«

Sorodni članki

Sorodni članki

Posvet o aktualni situaciji v zvezi z Zakonom o gostinstvu

Med tem ko je predlog novele Zakona o gostinstvu šel v obravnavo na delovna telesa in je situacija več kot res, je med tistimi, ki se jih ta zakon še najbolj tiče, še vedno mnenje, da se ne bo nič spremenilo, kar pa je daleč od resnice.Kako daleč je ZGos, kje smo in...

ZGos: Podpora občin kot hiša iz kart?

Predlog novele zakona o gostinstvu, ki naj bi po zagotovilih predlagateljev podpiral interese lokalnih skupnosti, se vse bolj kaže kot neživljenjski in škodljiv ukrep, ki mu nasprotuje večina slovenskih občin.  Farsa namesto implementacije evropskih smernic  Prvotni...