
ZGos: »Bomo lahko sploh še oddajali?«
.. je vprašanje s katerim se srečujemo dnevno že od začetka te norije s predlogom novele zakona o gostinstvu, sploh pa v zadnjih dneh, ko je v obtoku zbiranje podpisov pod javnim pozivom k ponovnemu krogu javne razprave o tem zakonu.
Naš odgovor na vprašanje iz naslova je zaenkrat žal lahko le, da še ne vemo in da je odvisno od situacije. Pa da ne bo izgledalo kot da je naslov zgolj lovilec klikov, naj kar takoj razčlenimo tisto kar o predlogu novele zakona o gostinstvu (ZGos-1) zaenkrat vemo.
Predlog zakona je trenutno v drugem krogu medresorskega usklajevanja (to je zbiranje pripomb različnih ministrstev), kar pomeni, da kljub še vedno številnim nejasnostim dobiva že razmeroma določno obliko, saj sta predvidena naslednja koraka vladna potrditev in napotitev v državni zbor.
Začetek veljavnosti ZGos-1
Predviden datum uveljavitve novele zakona o gostinstvu je 1.1.2026, kar pomeni, da bi letošnja sezona potekala še »po starem«.
Za dejavnost v eno in dvostanovanjskih stavbah je neglede pravnoorganizacijsko obliko (torej sobodajalca kot fizično osebo z dejavnostjo*, samostojnega podjetnika ali d.o.o.) predvidena splošna časovna omejitev dejavnosti na 60 dni letno.
Pri tem ima občina pristojnost, da lahko časovno omejitev skrajša na 30 ali podaljša na 365 dni.
*za sobodajalca kot fizično osebo z dejavnostjo (torej ne s.p. in ne d.o.o.) ZGos-1 predvideva izjemo, ki omogoča dejavnost v časovnem obsegu do 150 dni letno (občina omejitve še vedno lahko določi med 30 in 365 dni), vendar le če izpolnjuje pogoje:
– da je to eno ali dvostanovanjska hiša;
– da ima tam stalno ali začasno bivališče;
– in da ne oddaja več kot 50% stanovanjskih površin.
V eno in dvostanovanjskih stavbah je lahko hkrati nastanjenih največ 12 oseb, pri čemer mora vsakemu pripadati najmanj 8 m² nastanitvenega obrata.
Soglasja: potrebno je pisno soglasje vseh lastnikov oz. solastnikov
Dejavnost v tri in večstanovanjskih stavbah lahko opravlja le sobodajalec kot fizična oseba z dejavnostjo. Za druge pravnoorganizacijske oblike kot s.p. ali d.o.o. to ni več mogoče.
Splošna časovna omejitev dejavnosti je 60 dni letno, pri čemer lahko občine omejitev skrajšajo na 30 ali podaljšajo na 90 dni.
V tro in večstanovanjskih stavbah mora vsakemu gostu pravtako pripadati najmanj 8 m² nastanitvenega obrata, vendar je število gostov omejenih na največ 6 oseb.
Soglasja: več kot 75% soglasij vseh solastnikov stavbe, 100% soglasij mejašev (zgoraj, spodaj, levo, desno). Soglasja ne smejo biti starejša od treh let, v primeru spremembe lastništva je potrebno soglasje pridobiti na novo.
Pristojnosti občin
Kot je že razvidno, predlog novele zakona o gostinstvu podeljuje precejšnje pristojnosti občinam samim, ki imajo določen manevrski prostor glede časovnih omejitev, lahko pa določijo tudi različne omejitve za posamezne predele občine.
Problem, ki se pri tem poraja je, da so kriteriji (turistični, stanovanjski), ki naj bi bili podlaga za tovrstne odločitve precej ohlapni, same omejitve pa občine lahko določajo z navadnimi odloki, ki se lahko spreminjajo praktično čez noč in s tem dejavnosti ne dajejo ustrezne ekonomske varnosti. Sobodajalci imamo s tem že kar nekaj slabih izkušenj pri določanju turistične takse. Odpirajo pa se tudi vprašanja ustavnosti poseganja v temeljne pravice s podzakonskimi akti, pravne varnosti ter nenazadnje izpostavljenosti klientelizmu in korupciji.
Pomisleke pa imajo tudi v občinah samih, kjer opozarjajo na administrativna bremena takšne ureditve in nejasne pristojnosti pri nadzoru.
Zakon še ni dokončen
Podoba predloga novele zakona trenutno še zdaleč ni dokončna, saj vsebuje številna neskladja in nejasnosti, zato se bodo naši strokovni aktivi nanj odzvali takrat, ko pride iz medresorskega usklajevanja, vsekakor pa še predenj bo posredovan nazaj na vlado.
Ker je priprava tega predloga novele Zakona o gostinstvu potekala brez vključevanja številnih ključnih naslovnikov teh ukrepov, predlagatelja zakona (MGTŠ) pozivamo, da pred kakršnimi nadaljnjimi postopki sprejemanja novele zakona razpiše ponovni krog javne razprave, v kateri se bodo ključni deležniki z novelo zakona lahko ustrezno seznanili, presodili njen vpliv na poslovanje malega turističnega gospodarstva, celotno sliko slovenskega turizma in družbe, ocenili skladnost ukrepov s cilji zakona ter nanj tudi podali svoje pripombe.
#2 KONFERENCA
ZDRUŽENJA SOBODAJALCEV
19.03.2024
DAC7 – POGOVOR O IZMENJAVI PODATKOV SPELTNIH PLATFORM
PREDSTAVITEV – INTERAKTIVNI POGLED NA TURISTIČNI PREGLED
INŠPEKCIJA – NAJPOGOSTEJŠI PREKRŠKI S STRANI SOBODAJALCEV
BAROMETER – PREDSTAVITEV AKTUALNEGA SOBODAJALSKEGA BAROMETRA
SE VIDIMO V ZOOMU!
POSTANI ČLAN ZDRUŽENJA SOBODAJALCEV
Postanite del največje slovenske sobodajalske skupnosti, kjer vam stojimo ob strani tako pri premoščanju čeri poslovanja kot pri deljenju najboljših praks pri opravljanju vašega posla.
VSE KAR MORATE VEDETI O NOVELI ZGOS - NA ENEM MESTU
SOBODAJALSKI BAROMETER
Sorodni članki
Sorodni članki
Posvet o aktualni situaciji v zvezi z Zakonom o gostinstvu
Med tem ko je predlog novele Zakona o gostinstvu šel v obravnavo na delovna telesa in je situacija več kot res, je med tistimi, ki se jih ta zakon še najbolj tiče, še vedno mnenje, da se ne bo nič spremenilo, kar pa je daleč od resnice.Kako daleč je ZGos, kje smo in...
ZGos: Podpora občin kot hiša iz kart?
Predlog novele zakona o gostinstvu, ki naj bi po zagotovilih predlagateljev podpiral interese lokalnih skupnosti, se vse bolj kaže kot neživljenjski in škodljiv ukrep, ki mu nasprotuje večina slovenskih občin. Farsa namesto implementacije evropskih smernic Prvotni...
Ko sanje trčijo ob zid birokracije: negotova prihodnost mojega domačega turizma
Ko sem podedovala staro hišo v zaledju obale, sem v njej videla nekaj več kot le propadajočo stavbo. Videla sem priložnost, da ji povrnem življenje, da jo obnovim in naredim prijeten kotiček, kjer bi lahko gostje uživali v miru, naravi in toplini domačnosti. Odločila...
Aktivnosti
Izobraževanja
ZGos-1
Novice
Nasveti
Pridružite se nam!
Postanite član Združenja sobodajalcev
Kontakt
Kontaktirajte nas
Članarina
Pomoč
O združenju
Brkinska ulica 20, 6310 Izola
+386 41 298 271