
ZGos: Podpora občin kot hiša iz kart?
Predlog novele zakona o gostinstvu, ki naj bi po zagotovilih predlagateljev podpiral interese lokalnih skupnosti, se vse bolj kaže kot neživljenjski in škodljiv ukrep, ki mu nasprotuje večina slovenskih občin.
Farsa namesto implementacije evropskih smernic
Prvotni argument za noveliranje zakona o gostinstvu je bila implementacija evropskih smernic na področju sobodajalstva. Vendar je ta cilj sčasoma izginil, nadomestila pa ga je politična demagogija. Regulacija sobodajalstva se je prelevila v prohibicijo, ki prinaša restriktivne in nesorazmerne omejitve. Te omejitve ne upoštevajo raznolikosti med regijami in lokalnimi skupnostmi, so najstrožje v EU in so v nasprotju s slovensko turistično strategijo. Posledično namerno postavljajo dejavnost sobodajalstva pod prag ekonomske vzdržnosti.
Negativni vpliv na turizem in lokalne skupnosti
Številne občine opozarjajo, da so predvideni ukrepi v nasprotju s cilji podaljševanja turistične sezone. Mnoge so za to namenjene tudi prejele sredstva iz evropskih razpisov, vendar teh ciljev ne bodo mogle izpolniti, saj mali ponudniki nastanitev predstavljajo večino njihovih nočitvenih kapacitet.
Katastrofalne posledice predlaganih sprememb
Predlagane zakonske spremembe bi imele številne negativne posledice:
– Padec konkurenčnosti: V primerjavi s tujino in odliv nočitev.
– Porast dela na črno: Razmah sive ekonomije z izkoriščanjem lukenj v stanovanjskem zakonu.
– Zmanjšanje prilivov: Iz naslova turističnih taks in davkov.
– Siromašenje turistične ponudbe: Padec kakovosti nastanitvenih zmogljivosti.
– Upad multiplikativnih učinkov: Na ostalo gospodarstvo.
Združenje občin Slovenije odločno proti noveli zakona
Posebej uničujočo kritiko predloga novele zakona o gostinstvu je podalo tudi Združenje občin Slovenije (ZOS), to povezuje večino (127 od skupno 212) slovenskih občin, ki opozarjajo na nedorečene finančne posledice predloga zakona in administrativne obremenitve, ki jih občinam prinaša.
ZOS pa opozarja tudi na neskladnost zakona z evropskim in ustavnim pravnim redom ter na pomanjkanje ustreznih analiz in podatkov, ki bi upravičevali predlagane omejitve.
“Predlog zakona ne upošteva temeljnih pravic lastnikov nepremičnin in posega v svobodo gospodarske pobude,” poudarja ZOS v svojih pripombah. Še posebej sporna je zanje splošna omejitev oddajanja stanovanj v kratkotrajni najem na 60 dni v koledarskem letu, ki po mnenju ZOS “ne temelji na nobeni empirični študiji ali analizi”.
ZOS opozarja tudi na neskladje z evropsko direktivo o storitvah na notranjem trgu, ki zahteva, da so morebitne omejitve svobode opravljanja storitev nediskriminatorne in utemeljene s pomembnimi razlogi javnega interesa. “Predlog zakona ne izpolnjuje teh pogojev,” trdi ZOS, “in predstavlja prekomeren poseg v lastninsko pravico.”
Poleg tega ZOS izpostavlja, da predlagani ukrepi niso primerni za doseganje ciljev, ki jih zakon zasleduje. “Iz predloga zakona ni mogoče razbrati, ali bodo predlagane omejitve sploh rešile stanovanjski problem ali prispevale k ciljem na področju turistične dejavnosti,” opozarja ZOS.
Združenje občin Slovenije zato poziva k temeljiti prenovi predloga zakona o gostinstvu, ki bo upoštevala ustavne pravice lastnikov nepremičnin, evropsko zakonodajo in dejansko stanje na trgu nepremičnin. “Ne moremo sprejemati zakonov, ki temeljijo na napačnih predpostavkah in škodijo tako lastnikom nepremičnin kot celotnemu turističnemu sektorju,” zaključuje ZOS.
Poziv k ponovni javni obravnavi Zakona o gostinstvu
#2 KONFERENCA
ZDRUŽENJA SOBODAJALCEV
19.03.2024
DAC7 – POGOVOR O IZMENJAVI PODATKOV SPELTNIH PLATFORM
PREDSTAVITEV – INTERAKTIVNI POGLED NA TURISTIČNI PREGLED
INŠPEKCIJA – NAJPOGOSTEJŠI PREKRŠKI S STRANI SOBODAJALCEV
BAROMETER – PREDSTAVITEV AKTUALNEGA SOBODAJALSKEGA BAROMETRA
SE VIDIMO V ZOOMU!
POSTANI ČLAN ZDRUŽENJA SOBODAJALCEV
Postanite del največje slovenske sobodajalske skupnosti, kjer vam stojimo ob strani tako pri premoščanju čeri poslovanja kot pri deljenju najboljših praks pri opravljanju vašega posla.
Sorodni članki
Sorodni članki
Posvet o aktualni situaciji v zvezi z Zakonom o gostinstvu
Med tem ko je predlog novele Zakona o gostinstvu šel v obravnavo na delovna telesa in je situacija več kot res, je med tistimi, ki se jih ta zakon še najbolj tiče, še vedno mnenje, da se ne bo nič spremenilo, kar pa je daleč od resnice.Kako daleč je ZGos, kje smo in...
Ko sanje trčijo ob zid birokracije: negotova prihodnost mojega domačega turizma
Ko sem podedovala staro hišo v zaledju obale, sem v njej videla nekaj več kot le propadajočo stavbo. Videla sem priložnost, da ji povrnem življenje, da jo obnovim in naredim prijeten kotiček, kjer bi lahko gostje uživali v miru, naravi in toplini domačnosti. Odločila...
ZGos: »Bomo lahko sploh še oddajali?«
.. je vprašanje s katerim se srečujemo dnevno že od začetka te norije s predlogom novele zakona o gostinstvu, sploh pa v zadnjih dneh, ko je v obtoku zbiranje podpisov pod javnim pozivom k ponovnemu krogu javne razprave o tem zakonu. Naš odgovor na vprašanje iz...
Aktivnosti
Izobraževanja
ZGos-1
Novice
Nasveti
Pridružite se nam!
Postanite član Združenja sobodajalcev
Kontakt
Kontaktirajte nas
Članarina
Pomoč
O združenju
Brkinska ulica 20, 6310 Izola
+386 41 298 271